Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

Σ' ένα συγκλονιστικό αγώνα, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον περισσοτέρων των 300 φιλάθλων σ' όλη την εξέλιξή του, η παιδική ομάδα της Νικόπολης νίκησε τη Ναύπακτο με 62-58. Δύο θαυμάσιες ομάδες έπαιξαν με πάθος για τη νίκη και χάρισαν στους φιλάθλους απίθανες στιγμές. Για την ηλικία τους τα παιδιά έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ. Στο 1ο 10λεπτο προηγήθηκε η Ναύπακτος στην αρχή αλλά στη συνέχεια η Νικόπολη πέρασε μπροστά για να λήξει με 20-16. Στο 2ο 10λεπτο η Ναύπακτος παίζοντας αμυνες ζώνης κατάφερε να ισοφαρίσει, να ξεφύγει 24-32 αλλά στα 2 τελευταία λεπτά με 8-0 η Νικόπολη ισοφάρισε 32-32. Στο 3ο 10λεπτο "γύρισε" και ο Ροντογιάννης την ομάδα του σε ζώνη και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Η Νικόπολη στη λήξη του 10λεπτου πήρε "βραχεία κεφαλή" 45-44. Έτσι "πήγε" και το τελυταίο 10λεπτο. 1΄ και 41΄΄ η Ναύπακτος προηγήθηκε με 57-58 αλλά στη συνέχεια η Νικόπολη με γκολ-φάουλ του Δόνου προηγήθηκε 60-58 και με 2 βολές του Μπούντα πήρε το ροζ φύλλο με 62-58. Στα τελευταία 26΄΄ ο Ροντογιάννης έδωσε εντολή να γίνουν τα 2 φάουλ που "κράτησε" και δεν έδωσε στο Σταθάτο την ευκαιρία να επιτεθεί. Από τη Νικόπολη κορυφαίος ο Μπούντας και διακριθέντες οι Δόνος, Διαμάντης, Ρίπης και Κίκερης και από τη Ναύπακτο κορυφαίος ο Χουλιάρας και διακριθέντες οι Δούρος, Αλεξανδρής, Αδαμόπουλος και Πέτσας.
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-32(12-16), 45-44(13-12), 62-58(17-14).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Ροντογιάννης) Ρίπης 8, Διαμάντης 9(1), Ζήσης, Λαϊνάς, Δόνος 17, Μπούντας 18(1), Γεωργίου, Πουρναρόπουλος, Κίκερης 10, Αντύπας, Τσαπάρας, Ράπτης.
ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος) Μαλέλης, Χουλιάρας Α, Πέτσας 4, Γεωργίου, Χουλιάρας Ι 16(1), Θεοδωρόπουλος, Παπαγεωργακόπουλος, Κουμαράκος, Αλεξανδρής 14, Δούρος 14, Ασημακόπουλος, Αδαμόπουλος 10.
Ρεσιτάλ διαιτησίας από 2 ταλαντούχα παιδιά Ζιώγα και Κοσμά.