Πέμπτη 27 Δεκεμβρίου 2012

ΜΙΝΙ 2000 : ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Ο τελικός του πρωταθλήματος προμίνι (μίνι 2000) της ΕΣΚΑΒΔΕ έγινε στην Άρτα. Στον τελικό συναντήθηκαν οι ομάδες της Νικόπολης και του αγσ Ιωαννίνων δηλαδή ήταν ένας τελικός μεταξύ των δύο καλύτερων υποδομών στη βορειοδυτική Ελλάδα. Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε εύκολα η ομάδα της Πρέβεζας αφού νίκησε με 67 - 37. Στο τουρνουά αυτό οι προπονητές είναι υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουν όλους τους αθλητές τους στο 1ο ημίχρονο. Ο Σπύρος Πολίτης ξεκίνησε με τα παιδιά που έπαιζαν πάντα 1η πεντάδα. Μάλλον το ίδιο έκανε και ο Πάνος Κουβάτσης αλλά αυτή η πεντάδα ήταν η "καλή" του. Έτσι το 1ο δεκάλεπτο εξελίχτηκε αμφίρροπο και έληξε με 16 - 14 υπέρ της Νικόπολης. Στο 10λεπτο αυτό ο Σίσκας ήταν ασυγκράτητος και πέτυχε τους 14 από τους 16 πόντους της ομάδας του. Ο προπονητής των Ιωαννίνων "έβαλε επάνω του" έναν - έναν όλους τους παίκτες του αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι πεντάδες του 2ου 10λεπτου ήταν άνισες. Η πεντάδα της ομάδας μας ήταν σαφώς ανώτερη και κράτησε τους νεαρούς Γιαννιώτες μακριά από το καλάθι μας. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο αγσι πέτυχε το πρώτο του καλάθι μετά τη συμπλήρωση 5 λεπτών και διαμόρφωσε τότε το 25 - 16. Με επιμέρους σκορ 15 - 4 και με σκορ ημιχρόνου 31 - 18 η Νικόπολη απέκτησε "το πάνω χέρι".  Με Μπακάλη και Φιφή και σωστή άμυνα "δεν άφησε περιθώρια" στον αντίπαλο.
Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους βασικούς για τις 2 ομάδες. Τότε φάνηκε η ανωτερότητα της Νικόπολης. Με Σίσκα, Μπακάλη, Φιφή, Ζήση και Δόνο πέτυχε το 18 - 4 και η διαφορά έφτασε στους +27 (49 - 22). Το 4ο 10λεπτο ήταν "διαδικαστικό". Ο Πολίτης "έπαιξε" με τους μικρούς του, "πήρε" το 10λεπτο με 18 - 15 και ο αγώνας έληξε 67 - 37.
Από την ομάδα της Πρέβεζας ήταν άριστοι οι Σίσκας, Μπακάλης όπως πάντα, ο Φιφής εντυπωσιακός για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι, οι Ζήσης  και Δόνος, τέλοιοι αμυντικοί αλλά πρέπει να τονιστεί ότι κανένας δεν υστέρησε και όλοι έδωσαν κάτι σ' αυτόν τον τελικό. Από τον αγσι ξεχώρισαν οι Πήλιος, Τσίγκας, Βάσσης, Καρράς και Παπανικολάου.
10λεπτα : 16-14, 15-4(31-18), 18-4(49-22), 18-15(67-37).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Πολίτης, Μπούντας) Καραμούτσιος Γιάννης (2001), Αθανασίου Δημήτρης (2001) Μπέλλος Χρήστος 1 (2001), Δόνος Κωνσταντίνος 8 (2000), Οικονόμου Νίκος (2000), Παπουτσάκης Οδυσσέας (2000), Σίσκας Αλέξανδρος 23 (2000), Ζήσης Χριστόφορος 6 (2000), Παυλίδης Βασίλης (2000), Αυδίκος Θοδωρής (2001), Μπακάλης Άγγελος 14 (2000), Φιφής Ντίνος 15 (2000).
ΑΓΣΙ (Κουβάτσης, Ηλιάδης), Βάσσης 4, Γερμανόπουλος, Πάνος 2, Τσίγκας 4, Σταλίκας 1, Πήλιος 10, Καρράς 6, Μάκης, Λαδιάς 1, Παϊλας 2, Χρήστου 2, Παπανικολάου 5(1).
Στο πρωτάθλημα αυτό η Νικόπολη έκανε μια αξιόλογη πορεία και νίκησε εύκολα όλους τους νοκ άουτ αγώνες.
Εκτός των 12 που αγωνίστηκαν σ' αυτό το παιχνίδι επίσης βοήθησαν οι : Σουλιώτης Άγγελος (2001), Σουλιώτης Γιώργος (2001), Γεωργιάδης Χρυσόστομος (2001), Πήλιος Δημήτρης (2001) και Κολέτσης Σπύρος (2000).
Το πρωτάθλημα προμίνι, η ΕΣΚΑΒΔΕ, το οργανώνει από την αγωνιστική περίοδο 2005 - 2006 που έγινε στη Λευκάδα. Διοργανώθηκε δηλαδή 8 φορές. Η Νικόπολη αγωνίστηκε στους 7 τελικούς και κατέκτησε 4 φορές το κύπελλο. Νίκησε 3 φορές τον αγσ Ιωαννίνων και 1 φορά τη γε Αγρινίου. Ηττήθηκε 2 φορές από τον αγσ Ιωαννίνων (2 κατακτήσεις) και 1 φορά από το Λόρδο Βύρωνα (1 κατάκτηση). Την αγωνιστική περίοδο 2007 - 2008 έχασε στον ημιτελικό, στο Αγρίνιο από τον Πήγασο. Το κύπελλο τότε κατέκτησε ο πασ Γιάννενα (1 κατάκτηση). Οι προπονητές που οδήγησαν τις ομάδες μας ήταν ο Θεόφιλος Λιόντος (5 τελικοί - 3 κατακτήσεις), ο Σπύρος Πολίτης  (1 τελικός - 1 κατάκτηση) και ο Γιώργος Ντάβαρης
(1 τελικός).
 Οι νικητές επιβραβεύουν την προσπάθεια των ηττημένων. Σαφώς έγινε και το αντίθετο.
 Μυζίκος και Κασιούμης, μέλη της διοίκησης της ΕΣΚΑΒΔΕ απονέμουν το κύπελλο στους νικητές.