Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΓΟΡΙΩΝ ΜΙΝΙ 2000 - ΕΥΚΟΛΑ Η ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ : ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ - ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 23 - 61.
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Νικόπολη νίκησε τον Πύρρο και έφτασε στον τελικό προμίνι όπου θα αντιμετωπίσει, το επόμενο Σάββατο 22 Δεκεμβρίου, τον αγσ Ιωαννίνων, στο κλειστό γυμναστήριο της Άρτας. Και πέρυσι έφτασαν στον τελικό (μίνι 99) οι ίδιες ομάδες και πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η ομάδα της Πρέβεζας με το εντυπωσιακό σκορ 90-25. Σίγουρα αγσι και νικόπολη κάνουν άριστη δουλειά στις ακαδημίες τους.  Στο 1ο 10λεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μόνο στα πρώτα λεπτά γιατί έμπαιναν δύσκολα τα καλάθια. Το κρύο επηρέασε αρνητικά τους νεαρούς αθλητές. Πάντως η νικόπολη βρήκε τον τρόπο και ξέφυγε με 4-15. Στο 2ο 10λεπτο ο Πύρρος παίζοντας καλή άμυνα ισορρόπησε και το 10λεπτο έληξε 8-9 (ημίχρονο 12-24). Στο 3ο 10λεπτο η νικόπολη κατάφερε να ξεφύγει 9-20 και να στείλει τη διαφορά στους 23 (21-44). Το 4ο 10λεπτο τα Πρεβεζανόπουλα, παίζοντας χωρίς άγχος, έκαναν στο γήπεδο ότι ήθελαν και με επιμέρους σκορ 2-17 οδήγησαν τον ημιτελικό στο 23-61 και την ομάδα τους στον τελικό. Από την Νικόπολη ο Φιφής έκανε το καλύτερο παιχνίδι του. Πολύ καλοί και οι Μπακάλης - Ζήσης. Ο Σίσκας "φορτώθηκε" από νωρίς με φάουλ και χρησιμοποιήθηκε μόνο 15 λεπτά. Ο Δόνος ήταν νευρικός στην αρχή και στο τέλος βρήκε το ρυθμό του. Σημαντική προσφορά στη νίκη είχαν όλοι οι αθλητές αφού αγωνίστηκαν και οι 12. Ο Πύρρος ήταν καλύτερος αμυντικά από τον Πήγασο Αγρινίου αλλά κακός επιθετικά. Ξεχώρισε ο Ρίζος.

Η εξέλιξη: 4-15, 8-9(12-24), 9-20(21-44), 2-17(23-61).
ΠΥΡΡΟΣ(Κωσταπαππάς, Οικονομίδης) Ρίζος, Κωσταπαππάς 6, Ζαγαλίκης, Κώστας 2, Μουκάι, Τσιώρης 5, Σπύρου 2, Μάνος 2, Δήμας 2, Κολιός 2, Σκαματζούρας, Βασιλείου 2.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ(Πολίτης, Λιόντος) Καραμούτσιος, Αθανασίου, Μπέλλος, Δόνος 6, Οικονόμου, Παπουτσάκης 1, Σίσκας 14, Ζήσης 6, Παυλίδης 2, Αυδίκος, Μπακάλης 12, Φιφής 20.