Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

ΝΙΚΗ ΚΑΙ 1η ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ 4ο ΟΜΙΛΟ

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μίνι 2000 της Νικόπολης επί της Δόξας Λευκάδας  με 58 - 54 αφού έτσι εξασφάλισε την 1η θέση στον 4ο όμιλο μίνι της ΕΣΚΑΒΔΕ και θ' αγωνιστεί εντός έδρας στον επόμενο νοκ άουτ αγώνα  με το ΓΟ Αμφιλοχίας. Για άλλη μια φορά όμως δεν έπεισε με την απόδοσή της. Παρουσίασε πάλι 2 πρόσωπα. Ένα καταπληκτικό 1ο ημίχρονο, ένα μέτριο 3ο 10λεπτο και ένα κάκιστο 4ο 10λεπτο. Ξεκίνησε εντυπωσιακά και με αιχμές τους Σίσκα, Ζήση και Δόνο πέτυχε μια διαφορά 11 πόντων (17-6). Για τη Λευκάδα πέτυχε και τους 6 πόντους ο Γ. Σολδάτος. Στο 2ο 10λεπτο και με μπροστάρηδες τους Μπακάλη, Φιφή και Οικονόμου προηγήθηκε στο ημίχρονο 32-17. Για τη Λευκάδα, στο 2ο 10λεπτο, πέτυχε και τους 11 πόντους ο Π. Σολδάτος Ξεκινώντας δυνατά το 3ο 10λεπτο έφτασε τη διαφορά στους 23 πόντους αφού στο 27΄ το σκορ ήταν 44-21. Και μετά "έφυγε από το γήπεδο". Στα 3 εναπομείναντα λεπτά του 3ου 10λέπτου το σκορ ήταν 4-12 για να λήξει 48-33. Στο 4ο 10λεπτο επικράτησε πανικός. Ο καθένας έπαιρνε τη μπάλλα, δεν πάσαρε σε κανένα κι έφτανε μόνος του στο απέναντι καλάθι. Οι επιθέσεις διαρκούσαν 5 έως 7 δευτερόλεπτα. Η κατάσταση συνεχιζόταν και μετά τα 2 τάιμ άουτ που πήρε ο Σπύρος Πολίτης. Δεν άκουγαν τίποτε. Δεν μάρκαραν. Δεν έκαναν καν φάουλ (μόνο 1 φάουλ έκαναν στα 13 τελευταία λεπτά). Σκόραραν για 1η φορά στο 5 του 4ου δεκάλεπτου κι έτσι έδωσαν την ευκαιρία στους Λευκάδιους να πλησιάσουν 2 φορές στους 3 πόντους 52-49 και 54-51. Τότε οι Σίσκας και Φιφής, που μέχρι τότε είχαν χάσει τα "άχαστα" πέτυχαν 2 σημαντικά καλάθια και έκαναν το σκορ 58-51. Στο τέλος απλώς μείωσε με τρίποντο ο Π. Σολδάτος για να γίνει το τελικό 58-54. Από τη Νικόπολη των 27 λεπτών ξεχώρισαν οι Σίσκας, Μπακάλης, Δόνος, Αθανασίου χωρίς βέβαια να υστερήσει κανείς. Μετά το 27΄ έπαιξε μπάσκετ μόνο ο Ζήσης. Καθαρό μυαλό και καλή άμυνα. Στο 4ο 10λεπτο έκανε 7 κλεψίματα αλλά δεν υπήρχε στο γήπεδο άλλος να τον βοηθήσει. Στο τέλος έκανε 2 κλεψίματα ο Σίσκας κι έγινε το 54 και το 56. Από τη Λευκάδα διακρίθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο ο Γ. Σολδάτος, στο 2ο δεκάλεπτο ο Π. Σολδάτος και στο 4ο δεκάλεπτο προστέθηκε και ο Ζαβιτσάνος.
Τα 10λεπτα: 17-6, 15-11(32-17), 16-16(48-33), 10-21(58-54).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ(Πολίτης) Κωλέτσης, Αθανασίου, Σουλιώτης, Δόνος 12, Οικονόμου, Παπουτσάκης, Σίσκας 15, Ζήσης 8, Παυλίδης, Αυδίκος, Μπακάλης 12, Φιφής 11.
ΔΟΞΑ(Δουβίτσας) Νούλης, Σταματέλος, Κοντοπρίας, Σολδάτος Π 24(3), Κονιδάρης 8, Λάμπρης, Ζαβιτσάνος 6, Ράπτης 2, Κατωπόδης, Σολδάτος Γ 14, Βλάχος, Μελάς.